Rólunk

Utolsó módosítás:2024.03.24 17:31

A gasztroenterológia a belgyógyászat egyik legnagyobb ága, amely a gyomor-bélrendszeri rendellenességekkel foglalkozik. Nagyon sok kórkép gyógyítása tartozik ide, beleértve a nyelőcsövet, a gyomrot, a bélrendszert, a májat, az epehólyagot, az epeutakat és a hasnyálmirigyet érintő betegségeket. Sokaknak a gasztroenterológia hallatán a gyomor- vagy vastagbél tükrözés jut először eszébe, melyről számtalan rémhír terjeng a közösségekben és az interneten. Ezek a vizsgálatok valóban részét képezhetik a gasztroenterológiai kivizsgálásnak, ám a szakterület ennél sok több dologgal is foglalkozik. Valójában minden olyan esetben érdemes lehet gasztroenterológiai kivizsgáláson részt venni, ha valakinek megváltoznak az emésztési, székelési szokásai vagy hasfájást tapasztal. A gasztroenterológián belül vannak akut, sürgős esetek, melyeket azonnal el kell látni. Ilyen lehet például a nyelőcső vérzése. A legtöbb betegség azonban krónikus (például a reflux), ami azt jelenti, hogy hónapokig-évekig fennáll a betegség. Ilyen esetben kiemelten fontos, hogy megtaláljuk a jó gasztroenterológus szakembert, akivel sikeres és könnyű lehet ez a hosszú együttműködés. A gasztroenterológus feladata, hogy felismerje és hatékonyan kezelje ezeket a betegségeket.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan történik egy gasztroenterológiai kivizsgálás?

A gasztroenterológiai kivizsgálás célja felmérni a beteg emésztőrendszeri állapotát. Első lépésként a gasztroenterológus részletesen kikérdezi a pácienst a tüneteiről, korábbi betegségeiről, családi kórtörténetéről és életmódjáról. A pontos anamnézis segíthet az orvosnak az eset lehetséges okainak azonosításában. Ezt követően a gasztroenterológus megvizsgálja a páciens hasát, ahol tapinthatja a májat, az epehólyagot vagy a hasnyálmirigyet. Gyakran kérnek vérvételt is az orvosok a gyulladásos folyamatok kimutatására, a májenzimek mérésére, a vérveszteség vagy tápanyaghiány kimutatására. A gasztroenterológiában gyakran alkalmaznak endoszkópos módszereket a szervek vizsgálatához. Ez egy olyan eljárás, amelynek során egy hajlékony csövet, az endoszkópot bevezetik a szervekbe (például a gyomorba vagy a nyelőcsőbe), hogy a szervek belső falát is részletes vizsgálhassák. Endoszkópiával az orvos szövetmintákat is vehet és kezelhet is bizonyos problémákat. A kolonoszkópia során a vizsgáló csövet a vastagbélbe helyezik, hogy megvizsgálják annak belsejét. Ez lehetővé teszi a polipok vagy más rendellenességek azonosítását, valamint szövetminták vételezét. Az endoszkóp mellett a gasztroenterológia másik közkedvelt képalkotó módszere az ultrahang. Ultrahanggal vizsgálhatják például a májat, az epehólyagot és az epeutakat. Szükség esetén CT vagy MRI vizsgálat is kérhető, amik részletes képet adnak az emésztőrendszeri szervekről és az esetleges rendellenességekről.

A Gasztroenterológiai Központ szolgáltatásai:

 

Milyen tünetek esetén érdemes felkeresni egy gasztroenterológust?

A gasztroenterológiai betegségek gyakori tünete a hasfájás, valamint a megváltozott emésztési és székelési szokások. Amennyiben az emésztőrendszerrel kapcsolatos tünetek hosszabb ideig fennállnak vagy súlyosbodnak, érdemes szakemberhez fordulni. Összefoglaltunk néhány tünetet, amikor érdemes lehet gasztroenterológushoz fordulni:

  • Krónikus hasi fájdalom
  • Váltakozó székletürítési szokások
  • Véres széklet
  • Hányás
  • Fogyás
  • Étel intolerancia vagy allergia gyanúja
  • Gyomorégés
  • Májproblémák jelei: például sárgaság, viszketés, fáradtság, sötét vizelet, világos széklet